کتابخانه بورسی

نوابغ بازار سرمایه

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

 

 

افرادی که در بازار سرمایه به موفقیت‌های چشمگیری رسیده‌اند، هرگز بر مبنای بخت و اقبال معامله نکرده‌اند. دانش، تجربه و تلاش، مهم‌ترین عوامل پیشرفت و توفیق آنان بوده است. مطالعه زندگی و فلسفه‌ی سرمایه‌گذاری نوابغی چون پیتر لینچ (مدیر افسانه‌ای صندوق‌های سرمایه‌گذاری)، فلیپ فیشر (یکی از بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاران رشدی بازار سرمایه)، بنجامین گراهام (پدر سرمایه‌گذاری ارزشی)، جان بوگل (مؤسس اولین صندوق سرمایه‌گذاری مشترک شاخصی)، کارل آیکان (یکی از مخوف‌ترین چهره‌های سرمایه‌گذاری)، جسی لیور مور (معامله‌گر افسانه‌ای وال استریت)، جان نف، جولین رابرتسون، توماس راو پرایس، جان تمپلتون (اولین سرمایه‌گذار بین‌المللی)، ری دالیو، دیوید آینهورن (از موفق‌ترین مدیران صندوق‌های پوشش ریسک، وارن بافت (پیشگوی اوماها) و مایکل استاینهارت، به خوانندگان کتاب حاضر این امکان را می‌دهد که علاوه آشنایی با شاخص‌ترین سرمایه‌گذاران، از تجربیات و نصایح آن‌ها برای رسیدن به موفقیت در بازار سرمایه استفاده نمایند.

 

نگاهی به کتاب نوابغ بازار سرمایه: دانش، تجربه و تلاش

 

کتاب نوابغ بازار سرمایه نوشته علیرضا حسین پور با این مقدمه آغاز می شود: اگر به شانس اعتقاد دارید، سرمایه گذاری را فراموش کنید. سپس نویسنده به خوانندگان توصیه می کند که خود را به سلاح دانش مجهز کنند که:

نابرده رنج گنج میسر نمی شود

مزد آن گرفت جان برادر که کار کرد

بخش اول کتاب به پیتر لینچ اختصاص دارد. یکی از اصول مشهور او "سرمایه گذاری بر چیزی که آن را می شناسید"، است. آنچه او انجام می داد به روش سرمایه گذاری "داستانی" شهرت دارد. لینچ شش نوع داستان درباره شرکت ها بیان می کند که شامل شرکت هایی با نرخ رشد آرام، شرکت های تدافعی، شرکت هایی با نرخ رشد سریع، شرکت های دوره ای، شرکت های بازگشتی و شرکت هایی با دارایی های پربازده می باشند. شرکت های با نرخ رشد آرام، کم اهمیت ترین شرکت ها در میان شش گونه دیگر هستند. شرکت های تدافعی به عنوان یک محافظ از سبد سهام خدمت می کنند. شرکت های با نرخ رشد سریع با ریسک بالایی همراه هستند. شرکت های دوره ای به شدت به زمان وابسته هستند. شرکت های بازگشتی شرکت هایی هستند که روند آن ها مطابق با روند بازار نیست و بنابراین خرید آن ها نیازمند تحقیق و بررسی گسترده است و در آخر شرکت های با دارایی های پربازده، بهترین گونه از شرکت ها برای سرمایه گذاری هستند. طبق نظر لینچ، شرکت های جذاب برای سرمایه گذاری شرکت هایی هستند که P/E آن ها کمتر از میانگین صنعت و کمتر از میانگین گذشته شرکت باشد. لینچ اشاره می کند که زمانی که "داستان" شما از یک شرکت از انتظاراتتان فاصله گرفت یا حرکت قیمت سهم مطابق با انتظار شما نبود، تصمیم هوشمندانه، فروش هرچه سریع تر آن سهم است. لینچ معتقد است: کسی در بازار برنده می شود که در هر شرایطی، یک برنامه منظم و ثابت داشته باشد. 

بخش دوم کتاب به فیلیپ فیشر می پردازد. طبق گفته فیشر، تحقیق و تفحص مهمترین نکته برای یک سرمایه گذاری موفق است. امروزه سرمایه گذاران ارزشی بسیاری از این روش برای تحلیل سهام یک شرکت استفاده می کنند. فیشر بر این نظر است که یک سرمایه گذار باید بداند گاهی سرمایه گذاری وی با اشتباه مواجه خواهد شد. 

بخش سوم کتاب درباره بنجامین گراهام است. گراهام معتقد است: مادامی که اصول سرمایه گذاری رعایت شود، سرمایه گذاری در سهام عادی می تواند موفقیت آمیز باشد. بنجامین گراهام و دیوید دود اصطلاح «ارزش ذاتی» را معرفی کردند و عنوان داشتند در صورتی که قیمت سهم کمتر از ارزش ذاتی آن باشد، خرید سهم هوشمندانه خواهد بود. روش سرمایه گذاری گراهام به گونه ای بود که همواره حاشیه امنیت را رعایت می کرد. در این روش او به دنبال سهامی می رفت که قیمت آن ها پایین تر از ارزش ذاتی شان بود و از آنجا که ارزش گذاری دقیق یک سهم غیر ممکن است، حاشیه امنیت برای بروز اشتباهات در نظر گرفته شده است. حاشیه امنیت در حقیقت اختلاف بین قیمت بازار و ارزش ذاتی سهم است. به اعتقاد گراهام، باهوش ترین سرمایه گذاران نیز احتیاج به نیروی اراده قابل توجهی برای در امان ماندن از رفتار جمعی بازار دارند. وی بر این نظر است کسانی که گذشته را فراموش کرده اند، محکوم به تکرار آن هستند. به عقیده گراهام سرمایه گذاری، شکست دادن دیگران در یک بازی با آن ها نیست، بلکه کنترل کردن خود در بازی با خود است. 

کتاب در بخش چهارم به فلسفه سرمایه گذاری جان بوگل می پردازد. بوگل همواره به سرمایه گذاران توصیه می کند که بر اصول زیر تمرکز داشته باشند:

- رعایت سادگی در سرمایه گذاری

- اعتماد به تحلیل منطقی و دوری گزیدن از رفتار احساسی در تصمیمات سرمایه گذاری.

بخش پنجم کتاب که درباره دیوید دِرِمن است با این جمله از او آغاز می شود: زمانی که مردم دچار ترس می شوند، افق زمانی خود را به شدت کاهش می دهند، حتی مشاوره دهندگان نیز توصیه به فروش می کنند. این موضوع به هیچ عنوان منطقی نیست، ولی در عمل اتفاق می افتد. دِرِمن بر این اعتقاد است که داشتن یک استراتژی برای سرمایه گذاری بسیار مهم است ولی مهم تر، اجرای آن است. به عقیده دِرِمن روانشناسی احتمالاً مهم ترین فاکتور در بازار است و چیزی است که کمتر درک می شود.

بخش ششم کتاب نیز با این جمله از کارل آیکان آغاز می شود: دو گناه اصلی در زندگی و تجارت وجود دارد. اولی شتاب زدگی بدون فکر کردن و دومی اصلاً کاری انجام ندادن است. 

بخش هفتم کتاب به فلسفه سرمایه گذاری جسی لیور مور اختصاص دارد. لیور مور معتقد است که احساسات غیر قابل کنترل، دشمن اصلی و کشنده سرمایه گذاران است و ترس و طمع، همیشه حضور دارند. در زمانی که لیور مور به فعالیت در دفتر کارگزاری اشتغال داشت و کارش نوشتن مظنه های قیمت یک شرکت سهامی به وسیله گچ بر روی تخته بود، متوجه شد که سهام موجود در یک صنعت همگام با یکدیگر حرکت می کنند. این مساله به او کمک کرد تا بتواند یک استراتژی سودآور برای انجام معاملات خود پیدا کند. همچنین زمانی که او مشغول نوشتن قیمت ها برای سرمایه گذاران بر روی تخته بود، متوجه برخی الگوهای تکرار شونده در بازار شده بود. لیور مور دریافته بود احساسات در بین افرادی که به معامله می پردازند بسیار زیاد است و حتی این احساسات، تصمیمات افراد را تحت کنترل خود درآورده است. او دریافته بود که احساسات جمعی معامله گران، تاثیر به سزایی در حرکت قیمت سهم داشته و به طور کلی، الگوهای قابل انتظاری در بازار سهام شکل می گیرند. چنان که زمانی خبر بدی می رسید، سرمایه گذاران به سرعت یک سهم را می فروختند و تنها چند هفته بعد، رشد دوباره سهم آغاز می شد. سال ها بعد لیور مور توضیح داد که میل و علاقه شدید او به معامله کردن در تنهایی، به دلیل به وجود آوردن فضایی بوده است که بتواند به راحتی بر ایده های خود تمرکز کند و همچنین بتواند افکار و احساسات خود را بدون مزاحمت کنترل نماید. چرا که معتقد بود تمایلات، احساسات و هیجانات سایرین می تواند بر رفتار معامله گران تاثیر گذار باشد. لیور مور نواری کاغذی را درست کرده بود که در آن سه ستون وجود داشت: قیمت انجام معامله (ستون سمت راست)، تعداد سهام فروخته شده (ستون وسط)، زمان انجام معامله (ستون سمت چپ). به عقیده لیور مور، سرمایه گذار باهوش از بررسی آمار معاملات می تواند نکات بسیاری را بیاموزد. او دریافته بود اغلب، این مردم هستند که بازار سهام را به سمت بالا یا پایین حرکت می دهند. او از خود می پرسید: اگر مردم بازار را به سمت بالا حرکت می دهند، چه چیزی سبب حرکت مردم می شود؟ احساسات! احساساتی مانند ترس و طمع زمانی که توسط بسیاری از  معامله گران در بازار احساس شوند، می توانند قدرت مخرب خود را چندین برابر کنند. بر این اساس لیور مور به سرمایه گذاران توصیه می کند که بتوانند روندهای خوب را در ابتدای آن تشخیص دهند و بدون توجه به نوسانات زودگذر، با روند حرکت کنند. لیور مور معتقد است تمرکز سرمایه گذار به جای اینکه تنها به یک سهم معطوف باشد و تنها یک سهم خاص را رصد کند، باید بر کل بازار باشد. او بر این عقیده است موفقیت اصلی زمانی اتفاق می افتد که بتوان روند کل بازار را تشخیص داد. لیور مور همیشه قبل از خرید یک سهم، برای خروج از معامله خود استراتژی داشت. او تفاوت بین سرمایه گذاران موفق و سرمایه گذاران ناموفق را تلاش و پشتکار می داند. لیور مور تاکید می کند مهم نیست که بتوانید ارزان ترین خرید را داشته باشید، مهم این است که بتوانید در زمان مناسب اقدام به خرید نمایید. این بخش کتاب با جمله ای از جسی لیور مور پایان می یابد: ما مجموع تمام تجربیات خود هستیم. 

بخش هشتم کتاب نوابغ بازار سرمایه به جان نِف اختصاص دارد. بنا بر اعتقاد نٍف، انجام دادن کاری که مقبولیت عمومی را ندارد هرگز کار ساده ای نیست، ولی این دقیقاً جایی است که شما سود می کنید. وی تاکید می کند سهامی را بخرید که به نظر سهام داران کم دقت، بد می آید و آن را تا زمانی که به ارزش واقعی خود نرسیده است، نگه دارید. نِف در مدرسه موفق نبود و معمولا نمرات ضعیفی می گرفت. او هنگام کار در کارخانه تولید تجهیزات صنعتی درسی از پدر آموخت که در تمام طول مدت زندگی آن را به خاطر داشت: به پولی که پرداخت می کنی، عمیقاً توجه کن. نِف بر این نظر است که سهام خوب هیچ گاه به شما نخواهد گفت آن را چه زمانی به فروش رسانید. هنگامی که احساس غرور کردید، احتمالاً زمان فروش سهم فرا رسیده است. نِف معتقد است، زمانی که ترس در بازار حکم فرما است، فرصت های زیادی نیز وجود خواهد داشت. 

بخش نهم کتاب به نظریات جولین رابرتسون جونیور می پردازد. رابرتسون تصمیمات معاملاتی خود را بر مبنای تحقیقات انجام شده توسط تیم تحلیل خود می گرفت. رابرتسون در جایی نوشته است: عامل اصلی موفقیت پیوسته تایگر، تعهد به خرید بهترین سهام موجود در بازار و فروش بدترین آن ها است. در یک شرایط منطقی، این استراتژی به بهترین نحو ممکن عمل می کند. به طور کلی رابرتسون تمام اطلاعات را از تیم تحلیل خود دریافت می کرد و سپس شخصاً به تصمیم گیری در خصوص انجام معاملات می پرداخت. روش سرمایه گذاری وی عبارت بود از انجام عملیات تحقیقاتی گسترده. او می گوید: داستان یک سهم را بشنوید، آن را بررسی کنید و اگر احساس خوبی نسبت به آن داشتید، جاه طلبانه آن را بخرید.

دهمین بخش کتاب به فلسفه سرمایه گذاری توماس راو پرایس اختصاص دارد. راو پرایس معتقد بود که سهام نیز مانند انسان دارای مراحلی از زندگی است که شامل رشد، بلوغ و افت می باشد. فلسفه سرمایه گذاری او بر این پایه بنا نهاده شده است که بیشترین بازدهی شرکت ها زمانی اتفاق می افتد که آن ها در مرحله رشد خود قرار دارند. چیزی که او به عنوان فاکتورهای اولیه برای انتخاب سهم در نظر می گرفت، افزایشی بودن نسبت P/E و قرار داشتن سهم در یک صنعت رو به رشد بود. به عقیده راو پرایس، از ملزومات تئوری سرمایه گذاری رشدی، داشتن صبر است. ولی در عوض استرس کمتری متحمل می شوید و به طور کلی با ریسک کمتری مواجه خواهید شد.

بخش یازدهم کتاب با جمله ای از جان تمپلتون آغاز می شود: اگر می خواهید عملکردی بهتر از جمعیت داشته باشید، باید نسبت به آن ها متفاوت عمل کنید. تمپلتون همانند سایر سرمایه گذاران ارزشی معتقد بود که بهترین موقع برای خرید سهم زمانی است که مردم ترسیده اند و سهام، زیر ارزش ذاتی خود معامله می شود. تمپلتون اعتقاد داشت که صرفاً یک فرمول ساده برای انتخاب سهام خوب وجود نداشته و بالغ بر ۱۰۰ فاکتور می بایست مدنظر قرار گیرد. با این وجود او به چهار عامل اصلی و بسیار مهم برای انتخاب سهام باور داشت:

۱. نسبت P/E

۲. حاشیه سود عملیاتی

۳. ارزش تسویه ای سهم

۴. ثبات در نرخ رشد

بخش یازدهم کتاب با جمله ای از تمپلتون نیز پایان می پذیرد: بازارهای پر رونق در زمان بدبینی به دنیا می آیند، در زمان تردید رشد می کنند، در هنگام خوش بینی بالغ می شوند و در زمان خوشحالی می میرند. 

بخش دوازدهم به دیدگاه های رِی دالیو می پردازد. دالیو اصولی را تدوین کرده است که بر اساس آن سرمایه گذاران می آموزند که در رفتار خود تفکر کنند و اینکه درک دقیق واقعیت، اصلی ترین عامل برای به وجود آوردن نتایج خوب است. دالیو تاکید می کند: درک واقعیت به نحوی که وجود دارد، نه به شکلی که شما فکر می کنید و یا آرزو دارید وجود داشته باشد، هسته بنیادین برای داشتن یک زندگی موفق است. دالیو اشاره می کند: وقتی می خواهم چیزی را یاد بگیرم، خود را در آن غرق می کنم. این کار باعث می شود سوالات متعددی بپرسم و به آن ها پاسخ دهم و مجدداً بپرسم تا زمانی که بتوانم نتیجه گیری کنم. او در پایان می افزاید: کیفیت  زندگی ما به کیفیت تصمیماتی که اتخاذ می کنیم بستگی دارد.    

بخش سیزدهم به نظریات دیوید آینهورن اختصاص دارد. آینهورن معتقد است: زیان، حاصل بدشانسی نیست بلکه نتیجه تحلیل بد است. او اضافه می کند: به عنوان یک سرمایه  گذار، شغل من این است که تشخیص دهم چه چیزی اتفاق می افتد نه اینکه چه چیزی باید اتفاق بیفتد. هدف ما به دست آوردن پول یا حداقل از دست ندادن سرمایه در هر سرمایه گذاری است. 

بخش چهاردهم کتاب با جمله ای از واران بافت آغاز می شود: سرمایه گذاری موفق احتیاج به زمان، نظم و صبر دارد. مهم نیست چقدر استعداد داشته باشید، بعضی چیزها فقط به زمان احتیاج دارد. بافت معتقد است بهترین سرمایه گذاری  او خرید کتاب "سرمایه گذار باهوش" نوشته بنجامین گراهام در سال ۱۹۴۹ بوده است. بافت ترکیبی از سه استراتژی اصلی برای خرید سهم پیشنهاد می کند:

۱. ویژگی های محافظه کارانه بسیار قدرتمند

۲. ثبات مناسب در رشد رضایت بخش ارزش شرکت

۳. شواهدی که نشان می دهد قیمت بازار به ارزش ذاتی سهم در آینده خواهد رسید.

به عقیده بافت تفاوت بین افراد موفق و افراد واقعاً موفق این است که افراد واقعاً موفق تقریبا به همه چیز "نه" می گویند. بافت می گوید: سال ها پیش بنجامین گراهام به من آموخت که قیمت، آن چیزی است که می پردازی و ارزش آن چیزی است که به دست می آوری. چه در مورد خرید سهم و چه در مورد خرید جوراب، من ترجیح می دهم کالای با کیفیت بخرم زمانی که قیمت آن کمتر از ارزش واقعی آن است.

بخش پانزدهم کتاب نیز با جمله ای از مایکل استاینهارت آغاز می شود: هیچ گاه تمام اطلاعاتی را که نیاز دارید در اختیار نخواهید داشت. آنچه مهم است این است که با اطلاعات موجود چه تصمیمی می گیرید. مایکل استاینهارت با هماهنگی گروهی از تحلیل گران با تخمین جهت حرکت قیمت سهم و با بررسی فاکتورهای کلان اقتصادی اقدام به خرید سهم می نمود. دو ویژگی از روش سرمایه گذاری استاینهارت به شرح زیر است:

۱. وقتی به چیزی ایمان دارید، با قدرت وارد آن شوید.

۲. سرمایه گذاران باهوش، با انجام هر اشتباه باهوش تر خواهند شد.

کتاب با دو نقل قول از استاینهارت پایان می یابد:

- به اعتقاد من تمام سرمایه گذاران بزرگ، انسان های در جست و جوی حقیقت بوده اند. 

- بازار همواره در حال تغییر است. سرمایه گذار موفق کسی است که خود را با این تغییرات وفق دهد.

با تیمی مجرب همراه شما هستیم .

ما تلاش می‌کنیم با یک روند پایدار و رو به رشد یک مرجع حرفه‌ای برای سرمایه‌گذاری شما باشیم. ما می‌خواهیم با اولویت حفظ سرمایه‌تان، برای شما منافع بلند مدت ایجاد کنیم.

با ما همراه باشید .

ساعات اداری

اطلاعات تماس با کارشناسان آتی سرمایه

شنبه تا پنجشنبه : 8 صبح تا 2 ظهر

جمعه : روزهای تعطیل

آدرس : ایران - تبریز - ولیعصر - ساختمان آتا

تلفن : 35421679-041